Case

Enemærke & Petersen

Enemærke & Petersen bruger Unisecure til professionel sikkerhedsrådgivning, DNA-mærkning og GPS-tracking af deres værdier. Både håndværktøj, stilladser og andet materiel er sikret via vores løsning.

Beskrivelse

Sikring af værktøj, stilladser og materiel

Enemærke & Petersen har store værdier på tværs af medarbejdere, biler, byggepladser og projekter. Det stiller krav til løsninger, der både kan forebygge tyveri, dokumentere ejerskab og gøre det lettere at reagere, hvis noget forsvinder.

Derfor bruger virksomheden Unisecures løsninger til sikring og identifikation af værktøj, stilladser og andet materiel. Kombinationen af DNA-mærkning og GPS-tracking giver både synlig prævention, skjult identifikation og mulighed for opsporing hvis uheldet skulle være ude.

DNA-mærkning
Hvis værktøj, stilladser eller andet materiel bliver stjålet og senere dukker op, kan politiet knytte genstanden til Enemærke & Petersen. 

DNA-mærkningen har samtidig en præventiv effekt. Når det er synligt, at værdierne er mærket, bliver de mindre attraktive at stjæle og sværere at omsætte.

GPS tracking
Med GPS-tracking bliver det muligt at se, hvor deres værdier befinder sig, og reagere hurtigere, hvis noget flytter sig uventet. Det giver bedre overblik og et stærkere grundlag for handling, hvis materiel bliver stjålet eller forsvinder.

Reference

Vi har i flere år haft et godt samarbejde med Unisecure om sikring af vores værdier. Det har i flere tilfælde båret frugt, fordi vi har fået grej retur. Jeg havde selv “fornøjelsen” af at være med Unisecure og politiet ude og hente grej, vi havde fået fjernet om natten. Det kom tilbage til vores håndværkere allerede næste formiddag, så de hurtigt var tilbage i fuld funktion. Og værdien af det stjålne grej havde vi jo også tilbage, så vi undgik udgifter til nyindkøb.

Niels Kristensen

Niels Kristensen

Materielchef, Enemærke & Petersen a/s

Dem har vi hjulpet

Unisecure hjælper virksomheder, organisationer og samarbejdspartnere med at forebygge tyveri, dokumentere ejerskab og opspore deres værdier hvis uheldet skulle være ude

Giv os et kald

Tal med os om jeres sikring

Ønsker du at vide mere om Unisecure, eller er du nysgerrig på at høre, hvordan vi kan hjælpe dig?

CEO & Direktør
Henrik Olsen

+45 69 90 18 18
info@unisecure.dk

Bliv kontaktet

Bliv kontaktet af en sikkerhedsekspert

Indtast dine oplysninger, så hører du fra os inden for 1 hverdag.

Bliv kontaktet

Ved at udfylde formularen accepterer du vores privatlivspolitik.
Vi kontakter dig indenfor 1 hverdag.

Varen er nu tilføjet til din kurv
Din kurv er tomTilbage til shoppen